Sizlere bu yazımda kadınlar için önemli bir konuyu farkındalık çerçevesinde paylaşmak istiyorum.

Lise çağlarımda Amerika’da okurken, kız öğrencilere özel beden farkındalığı ve cinsellik konularındaki seminerlere katılmıştım. Bu seminerlerin bir sonucu olarak yıllarca meme kontrolünün kadın sağlığı açısından önemini bildim.

Genç yaşlarda kız çocuklarını bedenleri ile ilgili bilgilendirmek, doğru yönlendirmek bedenlerini tanımalarında elzem. Doğru bilgilenmeyen, beden farkındalığından kopuk genç kızlar, büyüdüklerinde endişe içinde, doğasının bir parçası olan beden ile iletişimini yitirip, durumlarını zihinsel boyut kalıplarına ve duygusal girdaplara taşıyabiliyorlar.

Bu bağlamda bu makaleyi okuyan tüm kadınları meme kontrolü konusunda bilgilenmeye davet ediyorum. Aşağıda bu konuda size destek olabilecek bir web sitesi paylaşıyorum.

Tabi bu tetkikleri yaparken evham ve endişeye kapılmadan, doğal, sağduyulu bir zeminde olabilmek şart. Bunu da bedenin kıymetini yerinde vererek, obsesif bağımlılık hallerine girmeden dengeyi kurarak yapıyoruz. Evet bu beden bir lütuf ancak fani dünyada misafir isek bu beden de bir durak, harika bir durak ancak her şey de olduğu gibi beden farkındalığında da ‘altın orta yolu’ bulmak gerekiyor.

Yoga yolunda birincil öğrendiğimiz değer, ‘bağsızlık’. Zihinsel kalıplara, sıkı sıkı tutunulan alışkanlıklara ve huylara bağımlılıktan feragat etmek. Bağsızlık hali tekrar eden kalıplardan özgür kalabilmek için ilk adım.

Olaylara objektif bir açıdan bakabilmek için ‘bağsızlık’ elzem.

Bunun için birçok tekniği sırasıyla ve sindirerek uyguluyoruz ki ezberler bozulup, yalın yerlere gelebilelim ki oradan da aklı salim kararlar alabilelim.

O yüzden uyguladığınız spiritüel bir teknik bile olsa obsesif ve sonuç odaklı olmak tekniğin işlevi için gerekli olan huzurlu ve sakin alandan sizi uzaklaştırır ve sonuç olarak ya hocanızdan ya da teknikten soğursunuz, beklediğiniz sonucu vermiyor diye.

Manevi yolda dönüşüm hiç beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz şekillerde olur. Aksi haller zihni, egoyu tatmin eden, bilindik kalıpların kontrollü halleridir.

Konumuza geri dönecek olursak, kadınların beden farkındalıklarından kopuş hali, dişiliklerini unutmuş olmaları ile birebir bağlantılı.

Yaratılmış olan, Rahim olanın sureti bu bedendir. Doğurganlık, rahim bu yaratıcılığın merkezidir.

Birçok kadın rahimindeki travmalarla dolaşıp, kaybettiği kadınlığına duyduğu özlemin yoğunluğunu avuç avuç ilaçla, tatlıyla, yemekle, dizilerle, alışverişle kompanse etmeye çalışıyor. Bu kısır döngü kolektif bilinçaltından tüm kadınları tetikleyerek rahim yaralarının üzerini kapatıp, bastırmalarına yol açıyor. Bunun sonucunda da hislerinden kopuk, sonuç odaklı, kontrol eden, stresli ve kızgın kadın toplulukları. Bu tür davranış kalıpları dişil doğanın, dişil enerjinin bozulmuş tezahürüdür.

Dişil doğadan kopuk haller tatminsizliğe, yaşam neşesinin yok oluşuna, umutsuzluğa ve mutsuzluğa yol verir.

Oysa ki Doğa Ana, her kadının rahminde saklı, nasıl doğanın gizemleri bizi büyülüyorsa, bir kadının küçük bir kız çocuğu halinden, bilge olgun kadın haline kadar geçirdiği dönem an be an gizemlerle, adeta bir nakış gibi işlenmiş motiflerle dolu, her biri diğerinden farklı.

Dünyamız, bu gizemin onore edildiği, kıymetinin bilindiği, coşku ile kutlandığı yerlere yavaş yavaş gelmekte. Bu dişil olguların neler olduğunu tekrar hatırlayıp, zuhur ettirmekle ilintili.

Kadın, erkek bu unsurlara tüm insanoğlunun bilinçli ve samimi değer verdiği hallere yani insanlığın öz-değerlerine, erdem ve kalp açıklığına gelme vaktidir.

Yeni çağın erkekleri, sürekli aradıkları anne rahimlerini, karşılarına çıkan şifalanmış kadınlar aracılığı ile aşıp, özlerinde sahip oldukları İlahi Maskülen bilinç ile dünyaya yön vermeye başladılar.

Bu erkeklerin bazıları, rahim travmalı kadınlara da kalp açıklıkları, bilinçleri ve yiğitlikleri ile güvenli ortamı, korkmadan sağlayabiliyorlar.

Hem kadın hem erkek olarak her birimiz içimizde sevgiyi uyandırmaya çaba gösterirken, bir yandan diğerkam, yani özverili şekillerde karşımıza çıkanlara da hizmet etme yolundayız.

Bedenimizde tezahür eden doğayı anladığımızda, Doğa Ana’nın da hak ettiği değeri sunabilecek ve yaşamı inişi ve çıkışları ile kutlayabilecek manevi olgunluğa gelebileceğiz.

Sevgilerimle,

Gülenay Pema

*İnternetteki bir site size bu yönde destek olacaktır. Aşağıdaki siteyi bilgi amaçlı paylaşıyorum site yöneticileri ya da doktorlar ile ilgili deneyim size ve araştırmanıza aittir, referans niteliği taşımamaltadır.
http://www.jinekoloji.net/kkmm.htm

© 2015 Gizemli Dişilik | Dişil Farkındalık Öğretileri.
Yukarı
Takip Edin: