Güzel Vücudum

Annelerin doğal vücutlarını, olduğu gibi fotoğraflayan Jade Beall, medyada önümüze dayatılan model imajlarının dünya kadın popülasyonunun %93′üne hitap etmediğini söylüyor.

Tabiki gerçekliği yansıtmıyor bu askı mahiyetine, vitrin mahiyetine kullanılan modeller. Güzel olmak, güzel kıyafetler giymek, süslenmek evet, elbette var. Ancak bunu hırs ve olduğundan daha başka bir şey olma duygusuyla yapınca ortaya yapay sonuçlar çıkıyor. Bu kadınlar içten içe kendilerini iyi hissetmiyorlar, kendi doğalarını görüp, zorla değiştirmeye çalıştıklarından genç yaşlarda medyanın ve dayatmaların esiri oluyorlar.

Herşeyi ayarında ve kararında yapmanın güzelliği, hoşluğu ve tatmini ise bambaşka. Yaşayan bilir.

Günümüzde yapay yüzler çok sık görülmeye başlandı. Ve bu yüzlerin ifadeleri soğuk, uzak ve yabancı. Verdikleri mesaj suni bir kadınlık ve ardında yoğun bir yetersizlik, değersizlik hissiyatı. Kendi güzelliklerine odaklanmak yerine suni bir şeye teslim olmak. Görüntü kandırmaya yetmiyor, ne başkalarını ne de insanın kendisini. Olduğun gibi güzellik, doğal bir gülüş gibisi yok.

Aşağıdaki video “Güzel Vücut” kitap projesi için çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Fotoğraflara poz verenlerin hepsi anne ya da anne adayı. Fotoğraf çekiminde ve sonrasında kendilerini harika hissettiklerini belirtiyorlar. Fotoğrafçı kendisi de bir anne ve öz değerini unutup sonra hatırladıktan sonra hissettiği muazzam kuvveti ve gücü başka annelerle bu şekilde paylaşarak onlara da kendi varlıklarının nedenini hatırlatıp, doğal vucüd güzelliğini tekrar kazanmalarına güçlü bir aracı oluyor.

Kendinde sevginin kaynağına ulaşmış, yansımalarını görmüş insan bu hissiyatı yayabiliyor.

Görüntüler hiç alışık olmadığınız görüntüler olabilir, çünkü anneler o kutsal hallerinde yaşadıklarını saklamak zorunda kalıyorlar, medyanın ve sistemin sonradan olma dayatmalarından dolayı. Oysa ne demişler “Cennet annelerin ayaklarının altındadır”.

Anne bir kadındır. Kadının en doğal, doğurgan, yaratıcı, besleyici, anlayışlı, sabırlı, destekçi, sevecen, şevkatli, huzurlu, zeki, koyuyucu haliyle.

Bunlardan başka Yüce Olan’a daha yakın ne olabilir.

Yaradan bize bu duyguları sahiplenmemizi, Kendisi o duygulara bizzat sahip olduğu için istiyor. O’na tekrar yakın olmamız için. Zira bu hissiyatlar kadın-erkek göz etmeden herkesde mevcut.

Yazdıklarım basit kelimeler, ancak ardında ilettiğim mesaj, kelimelere yüklü enerji ve bilinci hissedenler kendilerinde de bunların olduğunu bilsinler.

Sevgi ile…

Gülenay Pema

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2015 Gizemli Dişilik | Dişil Farkındalık Öğretileri.
Yukarı
Takip Edin: